Jak przygotować się do porodu?
Jak przygotować się do porodu?
Czy wiesz, że tylko około 4% dzieci przychodzi na świat w wyznaczonym przez lekarza terminie? To oznacza, że tak naprawdę nie znasz dnia ani godziny, kiedy pierwsze bóle zmobilizują Cię, by szybko wykręcić numer 112. Dlatego przygotowania do porodu zacznij dużo wcześniej niż w 38 tygodniu ciąży. O czym pamiętać i co przygotować?
Jak przygotować się do porodu ze szkołą rodzenia?
I u Ciebie wiadomość o ciąży zwiększyła apetyt na wiedzę? Garściami chłoniesz książki i gazety, wykupiłaś pół księgarni, zajrzałaś do biblioteki, a dla pewności zerknęłaś jeszcze na kilka blogów doświadczonych mam. I fajnie, bo wiesz na pewno więcej, ale i na pewno więcej pytań pojawiło się w Twojej głowie. Jak rozpoznasz pierwszą fazę rodzenia, czy karmić piersią, na jaki szpital się zdecydować, jak opanować technikę oddychania? Dlatego z pomocą przychodzi Ci szkoła rodzenia. Drugi trymestr ciąży jest najodpowiedniejszy, by zacząć uczestniczyć w zajęciach, ale wolnych miejsc musisz często szukać z dużym wyprzedzeniem. Dlatego tym tematem zainteresuj się najlepiej, jak tylko od lekarza otrzymasz kartę ciążową.
Ćwicz, relaksuj się i dbaj o wagę
Nie myśl, że przygotowanie do porodu ogranicza się do spakowania torby i wybrania właściwego szpitala. Do porodu przygotowujesz się przez całych dziewięć miesięcy, zwłaszcza jeśli chcesz rodzić naturalnie. Dlatego od pierwszych miesięcy ciąży ćwicz mięśnie Kegla, czyli mięśnie dna miednicy i krocza. Ćwiczenia polegają na rozkurczaniu i zaciskaniu mięśni pochwy i odbytu. Już kilka minut dziennie zapobiegnie między innymi pęknięciu krocza podczas porodu, ale również pozwoli Ci wyeliminować przykry problem w przyszłości – nietrzymania moczu.
Stres i nerwy nie sprzyjają ani Tobie ani dziecku. Jak jednak w ciąży się nie denerwować, skoro nawet poranne dzień dobry sąsiada sprawia, że włos się jeży, jak sierść rozwścieczonego kota? Dlatego zapisz się na jogę. Uspokoisz się, idealnie przygotujesz swoje ciało do porodu i być może, poznasz fajnych sympatycznych ludzi. Same plusy!
Koniecznie kontroluj też wagę. I wcale nie tylko dlatego, by po porodzie nie mieć problemów ze zrzucaniem zbędnych kalorii ani dlatego, że znów musiałaś kupić spodnie o rozmiar większe, choć to też, ale przede wszystkim dlatego, że nadwaga może przyczynić się do komplikacji porodowych, a tych chcesz przecież unikać.
Dlatego pamiętaj – nie musisz jeść za dwóch, tylko dla dwóch.
Tata przy porodzie - tak czy nie?
Dla Ciebie ten temat nie wymaga żadnej dyskusji. Jesteście razem, rodzicie więc razem. Czy Twój partner też jest o tym przekonany, czy może wolałby poczekać za wielkimi drzwiami na szczęśliwy happy end? Kłótnia przed porodem ani mdlejący na sali partner nie jest Ci wcale potrzebne, dlatego rozmawiajcie o tym dużo wcześniej, przy okazji zastanawiając się, w jaki sposób chcesz rodzić. Możliwości masz wiele od wanny we własnym domu przy wsparciu położnej, po prywatne kliniki z pełnym zapleczem i opieką na najwyższym poziomie.
Osiem tygodni do porodu? To musisz jeszcze zorganizować!
W pierwszych tygodniach ciąży jesteś spokojna, bo przecież masz jeszcze czas, ale jeśli właśnie nadszedł 33 tydzień, a Ty nadal jesteś w proszku, to sprawdź, co musisz jeszcze zorganizować:
33 tydzień
-
to ostatni dzwonek, by wybrać szpital i zdecydować, w jaki sposób chcesz rodzić. Jeśli wolisz cesarskie cięcie, musisz poszukać właściwego szpitala, albo prywatnej kliniki. W niektórych szpitalach możesz opłacić sobie rodzinny pokój. O takie udogodnienia warto jednak starać się dużo wcześniej, by mieć pewność, że na czas porodu, taki pokój będzie na Ciebie czekać.
-
nie masz jeszcze wózka dla dziecka? Zacznij już szukać! Im bardziej zaawansowana ciąża, tym trudniej się biega po sklepach, a robiąc zakupy online musisz przewidzieć, że czas na dostarczenie wózka, może trwać nawet do dwóch miesięcy.
-
wybór położnej, która przyjedzie do Ciebie do domu po porodzie. Pamiętaj, że położna może odmówić przyjazdu, jeśli mieszkasz od przychodni dalej niż 30 km.
34 tydzień
-
spakuj torbę do szpitala – nie zapomnij m.in. ważnych dokumentów, wygodnych ubrań, kosmetyków czy muzyki do słuchania,
-
zatroszcz się o fotelik dla dziecka – zwłaszcza jeśli ze szpitala dziecko odbieracie samochodem,
-
zacznij ćwiczyć technikę oddychania – miej pewność, że w tym ważnym dniu zapanujesz nad wszystkim.
36 – 38 tydzień
-
urządź miejsce dla dzidziusia – to nie musi być oddzielny pokoik. Musicie mieć jednak już łóżeczko, materacyk, albo kołyskę, którą postawisz obok swojego łóżka w sypialni. Oprócz tego zatroszcz się o przewijak czy wanienkę do kąpieli,
-
zorganizuj sobie pomoc po porodzie. W te pierwsze dni z pewnością będziesz potrzebować wsparcia. Kto znajdzie czas, by Ci towarzyszyć – mama, siostra, przyjaciółka?
W przygotowaniach do porodu nie zapomnij również o sobie – w 37 tygodniu możesz jeszcze odwiedzić kosmetyczkę, zatroszczyć się o swoje zmęczone stopy albo umówić się z przyjaciółką do kina czy zaplanować z partnerem jeszcze jeden z ostatnich spokojnych wieczorów tylko we dwoje. Potem przez kolejnych kilka miesięcy będzie to bardzo trudne.